Posted on

Yemek Odası Dekorasyonu

Bubble Yemek Odası

Evinizi dekore ederken belki de en zor kısım yemek odası dekorasyonu olacaktır. Bunun sebebi ise, birçok evde olduğu gibi hem koltuk takımlarının hem de yemek odası mobilyalarının aynı alana yerleştirmek zorunda kalınmasıdır. En şık yemek odası dekorasyonu bütünlük bozulmadan yapılacak olan dekorasyonudur.

Dekorasyon Bütünlüğü Bozulmamalıdır

Bazı konutlarda salon ve yemek odası bölümleri ayrı olmaktadır. Eğer salon ve yemek odası bölümleri aynı ise salon ve yemek odası dekorasyonu yapmak biraz daha kolay olacaktır. Ama tabi dikkat edilmesi gereken nokta dekorasyonu yapılacak odaların fiziksel özelliğinin uygunluğu ve evin dekorasyon bütünlüğünün bozulmamasıdır.

Uygun Mobilya Seçimi Önemlidir

Yapmanız gereken ilk iş salonumuzun geometrisine uygun biçimde mobilyaları yerleştirmek olacaktır. Örnek vermek gerekirse salonun bir kısmını yemek odası olarak kullanacaksanız ve salonumuzda dikdörtgen bir çıkıntı varsa ya da salonunuz “L” şeklinde ise salonunuzun dip kısmına ya da o çıkıntı kısmına yemek odası mobilyaları, masa ve sandalyelerinizi yerleştirebilirsiniz. Salonunuzun fiziki yapısına ve boyutuna göre mobilya seçimi yapmak en önemli noktadır.

Bir Ayrım Noktası Oluşturun

Salon ve yemek odasının aynı oda içerisinde dekorasyonunun yapıldığı salonlarda dekorasyon bütününün bozulmamasına özen gösterilmeli, salon ve yemek odası arasında bir kanepeye, kitaplık ya da bırakılacak bir boşlukla belli belirsiz bir ayrım çizgisi oluşturulmalıdır.

Tek Tip Çizgiyi Korumak Önemlidir

Eğer modern bir salon mobilyaları ve oturma grubuna sahipsek yemek odası mobilyalarını da modern çizgilere sahip tasarımlardan seçmeliyiz. Evin salon kısmında kullandığımız aydınlatma sistemlerinin aynısını yemek bölümünde de kullanmaya özen göstermeliyiz, çünkü aynı odada uygulanacak farklı tip aydınlatma seçenekleri ya da farklı tip avizeler ya da lambalar estetikten uzak bir görüntüye sebep olacaktır.

Eğer salonunda bir kısmını ayırdığınız yemek odası kısmı salon kısmına göre biraz daha darsa yuvarlak bir yemek masası tercih etmelisiniz. Çünkü yuvarlak bir yemek masası kare ya da dikdörtgen bir masaya göre çok daha fazla oturma imkânı sunabilir.

Salon ve yemek odası dekorasyonu konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise orta sehpa dışında salonun ortasında bir mobilya bulundurmamanız gerekliliğidir. Örnek vermek gerekirse televizyon sehpasını, büfeyi ya da konsolu duvara sabitleyerek kullanmak uygun dekorasyon şekli olacaktır. Salon dekorasyonu evinizin ana karakterini yansıtan en önemli bölümdür.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yemek esnasında sandalyenizi ileri geri hareket ettirirken mobilyalarınızla arasında gerekli olan boşluğun bırakılmasıdır. Yani işlevsel bir alan oluşturulması gerekmektedir.

Salon ya da yemek odası kısmının duvarlarına asacağınız tablolar ile salon ve yemek odası bölümünüzü daha da estetik ve hareketli hale getirebilirsiniz.

Salon ve yemek odası dekorasyonu için seçilecek olan salon mobilyaları ve dekorasyon bütünlüğü açısından birbirleriyle uyumlu olmalıdır.